Tarot de Marseille (marsylski)

Opis
Tarot marsylski powstały w połowie XVI wieku we Francji uchodzi za najstarszą, a przy tym jedną z najpopularniejszych talii tarota na świecie. To najbardziej standardowa talia, z której wywodzi się większość znanych współcześnie wzorów tarota. Mimo prób datowania tarota marsylskiego jeszcze na późne wieki średnie jego nazwa pochodzi prawdopodobnie z XIX wieku, dopiero wówczas bowiem pojawia się ona w tekstach francuskiego okultysty, Papusa.
Choć średniowieczny kanon tarota marsylskiego obowiązuje do dziś, na przestrzeni wieków ulegał on wielu modyfikacjom. W stosunku do pierwotnych wersji, zmieniano np. niektóre wizerunki Wielkich Arkanów. I tak astrolog z cyrklem na karcie Gwiazdy zastąpiła kobieta dzierżąca dwa dzbany, a jeźdźca z karty Słońca zamienił się parę tańczących bliźniąt.
Niniejsza talia powstała zgodnie z sugestiami Heleny Starowieyskiej, znanej polskiej tarocistki i autorki książki poświęconej symbolice tarota. Projekt graficzny opracowany przez Henryka Wojciechowskiego nawiązuje do najstarszej znanej wersji tej talii, stworzonej przez Catelina Geoffroya w 1557 roku. Polski artysta wprowadził też ostateczną korektę kolorystyczną – trzy dominujące barwy mówią o trzech alchemicznych zasadach materii oraz o trzech gałęziach kabalistycznego drzewa życia.
Tarot marsylski polecany jest osobom początkującym, chcącym zapoznać się z głęboką symbolika kart.
Wymiary kart: 11,5 cm x 6,5 cm
Oferowany produkt jest narzędziem dywinacyjnym i nie jest przeznaczony dla dzieci. Należy zachować szczególną ostrożność podczas kontaktowania się ze światem niematerialnym.